reklam
reklam
DOLAR 32,6645 % 0.32
EURO 35,5639 % 0.42
STERLIN 42,0850 % 0.79
FRANG 36,4850 % 0.79
ALTIN 2.511,53 % 1,79
BITCOIN 57.868,00 2.14
reklam

‘Bu seçim HÖH’ün dönüm noktası’

Yayınlanma Tarihi : Google News
‘Bu seçim HÖH’ün dönüm noktası’
reklam

İSMAİL ŞAHİN- Türkiye’de oy kullanacaklar için seçmen kütüğü yok. Seçim tarihi belirlenince oy kullanmak isteyen seçmenler dilekçe veriyor. Bu dilekçelere göre sandık noktaları belirleniyor. Seçmenler, seçim günü Bulgaristan pasaportuyla oy merkezlerine gidiyor, önceden elektronik dilekçe doldurduysa doğrudan oyunu kullanıyor. Elektronik dilekçe doldurmayanlarsa beyanname dolduruyor. Bu beyannameyle oy pusulasını alıp, oyunu manuel veya elektronik olarak kullanıyor. Elektronik oy kullananlar, seçim görevlilerinden aldığı kartı makineye takıyor, ekrana gelen parti listesinden parti numarasını seçiyor. Çıkan fişi sandığa atarak oy kullanma işlemi tamamlanıyor.

Oylar kentlere dağıtılıyor

Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı, “HÖH 33 yıllık bir parti, şimdiye kadar çizgisini hiç bozmadı… Bu seçimleri parti tarihimizin en önemli dönüm noktası olarak görüyoruz. Bu yüzden hem Bulgaristan’da hem de Türkiye ve Avrupa ülkelerinde yaşayan seçmenlerimizin vereceği destek bizim için çok önem taşıyor” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRKaradayı: Bizi hükümete taşıyınHaberi Görüntüle

Türkiye’den verilen oylar orantısal şekilde Bulgaristan’daki şehirlere dağıtılıyor. Bu dağıtım, Türklerin yaşamadığı kentlerden bile vekil çıkartılmasını sağlarken Kırcaali, Haskovo gibi HÖH’ün kalesi şehirlere etkisi daha az oluyor. Bu yüzden Türkiye’deki seçmenlerin bir kısmı, doğdukları kentlere gidip burada oy veriyor. Türkiye’de bu yıl organize şekilde toplu seçmen taşıma yok ama 10-15 bin civarı seçmenin Bulgaristan’a gidip oy kullanması bekleniyor. En organize şehir 75 bin seçmenin yaşadığı Bursa. Bu şehirden seçim boyunca 100 civarı otobüs kaldırılıyor.

MUSTAFA KARADAYI

Farklı tahminler

Balgöç Federasyonu Başkanı Abdurrahim Nursoy, “İzmir’de en yoğun ilçemiz Bornova, sonra Gaziemir, Buca ve Menderes geliyor. Bir önceki seçimlerde 18 sandıkta 9 bin oy kullanıldı. 3 bin seçmen de Bulgaristan’a gidip oy kullandı. Bu seçimlerde 15 bin civarı oyun İzmir’de kullanılmasını bekliyoruz” dedi. HÖH İstanbul temsilcisi Fahri Vatansever de “İstanbul’da geçen seçimlerde 10 bin, ondan önceki seçimlerde 22 bin civarı oy kullanıldı. İstanbul genelinde 65 bin seçmen var. Katılım yüksek olursa 20-25 bini buluruz” dedi.

Gebze Balkan Türkleri Derneği Başkanı Hüseyin Aksu ise, Kocaeli’de 10 sandık kurulacağına dikkat çekerek “10 sandığın 6’sı Gebze Darıca Çayırova bölgesinde. Buradaki insanlar ağırlıklı Kırcaali ve Haskovo’dan. Kırcaali 5 milletvekilinin 4’ünü alabiliyor. Türkiye’den gidip oy kullanılmazsa üç milletvekiline düşüyor. Haskovo’da da buradan gidenlerin desteğiyle 2 milletvekili alabiliyoruz” dedi. HÖH Trakya temsilcisi Güner Çetin de Trakya bölgesinde 31 sandık kurulacağına dikkat çekerek, “Bu sandıkların 19’u Tekirdağ’da. 2 Ekim’deki seçimlerde 14 bin oy çıktı. Ondan önceki cumhurbaşkanlığı seçiminde 20 bin civarı oy çıktı. Hedefimiz 20 bin oy ve üzeri” ifadelerini kullandı.

750 bin kişi hala başvuru yapmadı! EYT'de fazla maaş detayı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR750 bin kişi hala başvuru yapmadı! EYT’de fazla maaş detayıHaberi Görüntüle

Başına gelenler kulaktan kulağa yayıldı! Boğaz'ın 3 incisinin 'pes' dedirten geçmişi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRBaşına gelenler kulaktan kulağa yayıldı! Boğaz’ın 3 incisinin ‘pes’ dedirten geçmişiHaberi Görüntüle

reklam

YORUM YAP